Yapmaya Üşendiğiniz Ama Yapınca Çok Güzel Olan 10 Şey

252

Üşengeçlik, tembellik insan oğlunun yaratılışından bugüne dek sürdürdüğü bir alışkanlık. Hatta pek çok icadın bu tembellikler sonrası ortaya çıktığını da biliyoruz. Bazen her ne kadar üşenerek yapsak ta sonucu muazzam bir mutluluk ve tatmin yaşatan anlar vardır. İşte o hislerin en bariz örnekleri;

1- Ders Çalışmak

1

Ders çalışmak bütün öğrencilerin “öffff-püfff” kıvamında tepkilerle başladığı bir eylemdir. Ancak verimli bir çalışma sonrası mükafat bazen, 1 yılını bazen hayatını kurtarır.

2-Yemek Yapmak

2

Kimisi çok severek yaparken, kimisi için gerçek bir eziyettir yemek yapmak. Eğer bu yemek birde lezzetli ellerden çıkıyorsa, sonuç tadından yenmez.

3- Bulaşık Yıkamak

3

Yemeği löp löp yedin, yemek sonrası sigaranı da içtin, peki ya şimdi? Elbette ki bulaşık safhası.  Hele ki bekar evlerinde artık temiz tabak çanak kalmayınca aradan en az kirlileri seçilir. Yığılmış bulaşığı yıkadıktan sonra ki temiz mutfak görüntüsüne paha biçilemez.

 

4- Güne Erken Başlamak

4

Her birimizin içinde bir uykucu şirin yatar. Sabahları yataktan kalkmak tam anlamıyla işkence olsa da, güne erkenden başlamak, elinde kahve bardağıyla güneşin doğuşunu izlemek paha biçilemez bir dinçlik katar insana.

5- İnsanları Anlamaya Çalışmak

5

Çoğu zaman karşımızda ki insana algılarımız kapalı bir şekilde kör bakarız. Onları anlamaya çalışmak zahmetlidir bizim için, hal bu ki em-pati kurabilsek biraz zahmete girsek hayatı daha yaşanılır kılabiliriz.

İnsanları yargılamak kolaydır, zor olan onları anlayabilmektir. En karanlık sonlarda bile yeşermeyi bekleyen bir tohum vardır, o tohum İNSAN’dır…

 

6- Araba Yıkamak

6

İlla ki bize ait olası gerekmez, abilerimizin, babalarımızın, eniştelerimizin vs vs kime ait olduğu önemli değil. Kullandığımız aracın temiz ve bakımlı olması bize ilave bir öz güven katar.

 

7- Tıraş Olmak

7

Askerliğin ve çalışma hayatının en baş belası ritüelidir. Erkekler üzerinde stres olmaya yetecek bir etki oluşturur ve her erkek bu ritüeliden genellikle nefret eder ve üşenir. Tabi bir de istenmeyen tüyler var. Kadınların güzel ve bakımlı görünmek için harcadığı çaba bir süre sonra üşengeçliği ortaya çıkarıyor. Her iki ırk içinde bu durum bazen bir işkenceye dönse de sonuç her zaman pürüzsüz bir ten ve ilave öz güvendir.

 

8- Ctrl-c\Ctrl-v Tez Yazmak

8

Her dört yıllık üniversite öğrencisinin başının belası olarak gördüğü bitime tezleri… Çoğunlukla İnternet’ten bulunup kopyala yapıştır mekaniği ile veya belli bir ücret karşılığı bu işin uzmanları tarafından hazırlanan hiç bir öğreticiliği olmayan ödevlerdir. Oysa ki kendimiz hazırlasak bilgileri özümsesek ne kadar faydalı ve tatmin edici olur.

 

9- İbadet

10

 

Hangi dine mensup olunursa olunsun her dinin kendine ait ibadet biçimleri vardır. İnsanlar çoğu zaman hayatlarının o yoğun akışı içerisinde ibadetlere yer vermezler veremezler. Oysa ki ibadetler insanları kurtuluşa, rahatlığa ve huzura kavuşturur.

10- Düşünmek

11

Yapması her ne kadar kolay gözükse de, üşengeç insan düşünmek yerine dinlemeyi ve izlemeyi tercih eder. Oysa ki bir işe başlamadan önce dinlediği dedikodularla değil de omuzlarının üzerinde taşıdığı kafatasının içinde ki o muhteşem beyinle yön çizse mutluluğun formülünü tüm evrene açıklayabilir…

 

 

 
PAYLAŞ