Öğrenciyken büyük ihtimalle senin de başına gelen 10 ceza

1275

Hem çocuk olup hemde öğrenci olmak zor iş. O kanı kımıl kımıl kaynayan afacan nasıl rahat durabilir ki? Kendi istese bünye izin vermez,vermedi de. Yaramazlığını da yaptı paşa paşa cezasını da çekti,sende çektin. Nerden mi biliyoruz? Çünkü hepimiz aynı şeyleri yaşadık.
İşte, öğrencilik yıllarımızdan aşina olduğumuz 10 ceza:

1Tek Ayak Üzerinde Durma

En sık verilen cezaların başında gelir. “Kalk ve tek ayak üstünde dur!” Emre uyulur tahtanın bir kenarına geçilip tek ayak üzerinde durulmaya başlanır ta ki öğretmen arkasını dönünceye kadar.Öğretmen arkasını döner dönmez o ayak usulca yere iner 🙂

2Kulak Çekme

Ben Işid'e terörist demem Işid benim oldukça - ABBAS MUALLİM ...

Hocayı kızdırdık mı hemen o kulağa bi’ yapışılırdı.Yaramazlığın boyutuna göre de kulağın çekilme yöntemleri değişirdi.Eğer çok yaramazlık yaptıysak kulak kıpkırmızı olana kadar asılınır,sündürülür hatta bükülürdü.Yok o kadar da büyük bir şey değilse hafifçe çekilip “bir daha yapma” nasihatından sonra bırakılırdı.

3Ders bittiği halde sınıfta bekletme

Bir öğrenci için en sinir olunan cezalardan biridir.Ders biter, herkes teneffüse çıkar ya da evine gider sen hala kös kös hocanın paşa gönlü izin verene kadar beklersin.Tabii ki bir yolunu bulup sıvışmadıysan 🙂

4Ön sıraya oturma cezası

Özellikle arka sıralarda oturup gevezelik,yaramazlık yapan, dersle alakası olmayan öğrencilerin iyi bildiği bir cezadır.En ön sıraya otutturulursun ve öğretmen gözünü senin gözünden bir an bile ayırmaz,hadi sıkıyorsa burda da rahat durma dercesine.

5Cetvelle Vurma Cezası

Haberi - Furkan Özden Blog

Öğrencilerin belki de en nefret ettiği cezalardandır. Özellikle de şu parmaklarımızı birleştirdiğimizde vurulması. Birleştir yavrum parmaklarını diyen hocanın sesi….

6Sıra Dayağı

Öyle zamanlar vardır ki, tüm sınıf halkı sıkılmış,derslerden bunalmıştır. O anlarda en yaramazımızın fişeklemesiyle bütün sınıf birleşip dersi kaynatmaya,hocayı itinayla delirtmeye çalışırdı. Hoca delirir mi delirir. Ya sonra? Sonrası işte malumunuz, sıra dayağı..

7Tahtayı Silme Cezası

Özellikle tebeşirlerin kullanıldığı yıllarda tebeşir tozuna uyuz olan öğretmenlerin vermeyi en çok sevdiği ceza yöntemiydi.Sınıf şöyle bir göz gezdirilir, o an konuşan ya da göze en çok batan bir talihli seçilir ve bütün gün boyunca o tahta sildirilir.

8Veliyi Çağırmayla Tehdit Etme

Öğrenciyken  en çok korktuğumuz şey velimizin okula çağrılmasıydı. Veli helede baba denince akan sular durur, en yaramazımız bile kedicik kılığına bürünürdü. Bunu bilen öğretmenler sık sık bu yöntemi kullanır hatta iş çığrından çıkmışsa uygulamaya dahi koyarlardı.

9Disiplin Cezası

Bu cezayı vermekle tehdit etmeyi seven pek çok öğretmen olsa da ciddi anlamda çileden çıkmadıkları sürece sizi disipline vermeyi gönülleri razı gelmez.Tabii gözünüzün yaşına bakmayanları da yok değil.

10Okuldan Uzaklaştırma

Annelerimizin uzak durmamız için sıkı sıkı tembihlediği kötü çocukların tatmış olduğu bu ceza okulda verilebilecek en ağır cezalardandır. Uzaklaştırma cezası almak neyse de bir de onu aileye söyleme işi vardır  en zoru odur ve asıl bomba ceza orda gizlidir.

 
PAYLAŞ