Öğrencilerin İş Hayatıyla İlgili Bilmesi Gereken 10 Şey

725

1Not ortalaması

Üniversiteye yeni girilmiştir bu yıl çok kasıcam 4.00 ortalama yapacağım deyip üniversitenin bütün yararlı aktivitelerinden mahrum kalınır. Oysa ki akademik kariyer düşünülmüyorsa veya  Aselsan tarzı yerler asıl hedef değilse ortalamanız pek bir şey ifade etmeyecektir. İşveren  mat101’in harf notundan ziyade sizin insan ilişkileri, yaratıcılık gibi vasıflarınıza daha çok dikkat eder.

2En Az 3 Dil Bilmek Lazımmış… Öyle diyorlar (?)

Kariyer Basamaklarında Herkesten Daha Hızlı Tırmanmak İçin ...

Kendinizi her zaman işveren yerine koyun. Örneğin Türkiye pazarında aktif bir şirket neden sizin Flemenkçe bilip bilmediğinizle ilgilensin ki? Neden hiçbir işine yaramayacak bir faktör için size ekstradan para ödemeyi kabul etsin? Öğrenciler arasında efsane “İngilizceyi BİTİREYİM; İspanyolca öğrencem eheheh” tarzı düşünceler ileride size çok da bir şey katmayacak.  İlla ekstra bir dil öğrenecekseniz bu hedefinize ve çalışacağınız sektöre göre belirlenmelidir Mercedes’de çalışmak sizin hayalinizse  Almanca işinize yarayacaktır.  Yine de dediğimiz gibi kendinizi işveren olarak düşünmenizde fayda var. Çevirmen olarak görev yapmayacaksınız kimse sizden 6 dil beklemeyecektir.

3Diplomanın size iş getireceğini zannetmek

Radio show guest says she blew college fund | Education ...

Tıp okumuyorsanız kimse sırf diplomanız var diye size iş vermez. Önemli olan o şirkete ne katabileceğiniz, ne kadar para kazandırabileceğinizdir. Özellikle gözde üniversitelerde okuyan kişiler diplomayı işverenin önüne atıp 5k maaş alabileceklerini zannetmekteler. İşin hiç de öyle olmadığı okul biter bitmez soğuk su gibi yüze çarpacaktır. Hiçbir işveren damgalanmış bir kağıt parçasına binlerce lira para vermez. Siz verir miydiniz? İşe girerken fark edeceksiniz ki bazı işverenler diplomanızı istemeyecektir bile.

4Sertifikalarla dolu bir CV

Vektörel Çizim | Sertifika, Diploma, Başarı, Takdir Belgesi

Bir bilgisayar mühendisinin CV sini incelediğinizi hayal edin. Orada mühendis adayı “ilkyardım eğitim sertifikası” aldığını en üstte kalın puntoyla belirtmiş. Bu iş veren için önemli olacak mıdır? İlkyardım bilmek bilgisayar sektöründe bir fark yaratacak mıdır? Cv de bu tür şeyler sizi olduğunuz yerden daha da geriye götürür. Kaş yaparken göz çıkarmak işte budur. Mülakat esnasında insan kaynaklarından birisi “Bu sertifikanın şirketimize ne gibi bir katkısı olacağını düşünüyorsunuz?”  dediğinde dava kapanacaktır.

5Görünüş gerçekten önemlidir

Custom Suits You Will Want to Wear Everyday | Indochino

Görünüşün çok önemli olduğu bir ülkedeyiz. Niteliğiniz varsa kot pantalonla bile Microsoft’ta işe başlayabilirsiniz; fakat ülkemizde görünüşünüz, hangi okulu bitirdiğinizden bile önemlidir. Ne yazık ki ülkemizde kot pantalonlu bir dahi yerine; takım elbiseli moron işe alınacaktır. Bunun farkında olun.

6Kulis yapmak

DEDİKODU FAYDALIYMIŞ... - Tekirdağ Camekan - Tekirdağ Camekan

Ne kadar iyi olursanız olun eğer çalışanlar sizi istemiyorsa bir şekilde o işe elveda diyebilirsiniz. Hemen hemen her iş yerinde kulisler yapılır dedikodu kazanı kaynar. Özellikle potansiyeliniz varsa daha da dikkatli olmakta fayda vardır. Çok iyi bir çalışanım diye terfi alabileceğinizi zannetmeyin. Patron ne duyarsa onu yapacaktır. İş arkadaşım dediğiniz kişi sizin en büyük engelleyeciniz olabilir. Dikkatli olmakta fayda var

7Masa başı işi

Çalışma Masaları | Ev Dekorasyon Blogu

İnşaat mühendisi bile şantiye tozu yutmayacağını zannediyor. Bazı gerçeklerin farkında olmak gerekiyor. Bazı alanlar saha çalışmasını gerektirir. Türkiye piyasasında masa başı işe başlayan insan sayısı azdır. Zorluğa gelemeyen öğrencilerin hayalidir masa başı işi. Şantiye tozu yutulmadan masa başına geçilemeyeceğinin farkında olun.

82 yıla müdür olmak

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü - İlçe Milli Eğitim Müdürü - HOCALAR ...

Masa başı işine takıntılı olmakla, çok kısa sürede bu derece terfiler beklemek aynı seviyede hayalperestliktir.  Ancak daha iş hayatına atılmamış, bu gerçeklerle yüzleşmemiş birisi bu tarz hayaller kurar. Gerçeklerse insanın canını yakmaya devam eder.

9Müdürler ve cinsiyet ayrımı

pozitifayrimcilik1-600x200_555 ...

Özellikle cinsiyete takmış bir patronunuz varsa vay halinize. En çok işi siz yapsanız bile patronunuz sizi cinsiyetinize göre değerlendirebilir. Feminist bir patron, sapık bir patron, sapık bir kadın patron diye sürer gider bu maddeler. İş hayatında cinsiyetin de önemli olabileceğini fark etmekte fayda var.

10Maaşı vaktinde alamamak-mesaiye kalmak

Japonlarla İş Yapmak | Ailenizin Japonu!

Eğer küçük bir iş yerinde çalışacaksanız bu tür durumlara hazırlıklı olmak gerek. Ülkemizde bir hayli yaygın olarak maaşın yatmaması, az yatması, primlerin ödenmemesi, mesainin hesaba katılmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 
PAYLAŞ