İntihar Etmeden Önce Kendine Sorman Gereken 10 Soru

332

Zaman zaman hayattan beklentisi kalmadığını, bütün duyguları tükettiğini ya da bir çıkış yolu bulamadığını sanır insan. Böyle durumlarda intihar doğru bir seçenek gibi görünür. Hayatın bitmesini ve artık ölmeyi arzulayan kişiler yaşayacakları günün ne getireceğinden habersizdirler oysa. Batan bir güneşin karanlığa çevirdiği dünya bir müddet sonra tekrar nasıl aydınlığa kavuşuyorsa, hiçbir sıkıntı da şüphesiz sürekli değildir. Kuran’da İnşirah suresinde kullarının asla ümidini kesmemesini salık veren yaratıcı şöyle seslenir: “Şüphesiz her zorluktan sonra bir kolaylık vardır.”

1. Kafamdaki düşünceler ve yaşadığım sıkıntılar zannettiğim kadar büyük mü?

Muhtemelen hayır. Dünya üzerindeki hiçbir şey ölmeyi gerektirecek kadar ciddi veya büyük değildir. Çocuklarını kaybeden kişiler bile dayanıp yaşamaya devam ediyorsa, en büyük zorluklarda bile bir çıkış yolu vardır elbet. Aşkından öldüğün, bittiğin o olmazsa yaşamı kıyametli görmediğin kişiyle evlensen belki birkaç yıl sonra kendini onu boğazlarken bulabilirsiniz. Duygular bu kadar gelip geçicidir yani.

Umut Etmek | Bilgi Birikimi

2. Yaşadığın bu zor durumdan kurtulabilmek için her şeyi yaptın mı?

Çoğu zaman çaba göstermeden kolay yolu seçer ve hemen pes ederiz. Hayat başlı başına bir mücadele, azim ve gayret gerektirir. Unutmayın ki yaşadığınız sıkıntı ne kadar büyük olursa olsun asla çözülemeyecek gibi değildir. Çaresi olmayan tek şeyin ölüm olduğu düşünülürse, dertlere derman aramak kişinin kendi elindedir.

İnanmak ve Umut Etmek | Alfa Yolunda

3. Ölümü sadece bir kaçış yolu olarak mı görüyorsun?

Ölüm bir kaçış değil aslında bir başlangıçtır. Ateist bir insan için bile eğer ahiret hayatına inanmıyorsa yapılması gereken olabildiğince bu hayatı verimli bir şekilde geçirip, kendine faydan olmuyorsa bile başkalarına iyiliği dokunacak şekilde yaşamaktır. Öleyim yok olayım düşüncesi sadece korkakların yapabileceği bir şeydir.

ÖLÜM Üstüne Aforizmalar – Seçki | Simge Şiir Edebiyat

4. Dini inancın varsa intihar etmenin büyük günahlar arasında sayıldığını biliyor musun?

Sadece Müslümanlıkta değil diğer bütün dinlerde de intihar büyük günahlar arasında sayılır. Kişinin kendi hayatına son vermesi bir anlamda Allah’tan ümidini kesmesi anlamına geldiğinden, ahirette de karşılığı oldukça çetin olacaktır. Bunun bilincinde olan bir insan zaten intihar etmekten vazgeçer. Dünyanın boş ve bir imtihandan ibaret olduğunu bilen kişi, sonsuz bir mutluluğu onunla kıyaslandığında birkaç dakikaya tekabül eden bir zevke tercih etmez.

İntihar Üzerine | Bilirkişi Heyeti

5. Senin ölümünün ardından sevdiklerinin ve ailenin ne hale geleceğini düşündün mü?

Bazıları içinse intihar bir bencillik halidir. Geride ailesini, belki eşini ya da çocuklarını bırakan kişi onların ne hale geleceğini umursamamaktadır. Size ihtiyaç duyan birilerinin varlığı bile aslından bu düşüncede uzaklaşmaya yeter de artar bile. Eğer çocuğunuz varsa sizi adeta sığınılan bir kale gibi görür. Onun için yaşayın ve hayata 1-0 yenik başlamasına engel olun.

mutlu aile, psychological science, sonja lyubomirsky, çocuklu aile ...

6. Geleceğin ne getireceğini biliyor musun?

“En mutlu günlerin henüz yaşamadıklarındır.” diyordu bir söz. Hayatın bize ne getireceğini bilemediğimiz için, belki de yaşayacağımız tüm mutlulukları, sevinçleri ve rahatlığı kaçırıyor da olabiliriz. Ne de olsa kışın sonu bahardır demiş şair. Bu da gelir bu da geçer ve geride sadece geçmişi tebessümle hatırlayacağımız günler kalır.

YEMYEŞİL BİR DÜNYADA / YEMYEŞİL BİR DÜNYADA

7. İntihar yerine hayatını değiştirmeyi düşündün mü?

Tebdili mekanda gerçekten farahlık vardır. Ölüm en kötüsü olduğuna göre ne kaybedebilirsin. Seni sıkan, ruhunu bunaltan o evden veya şehirden taşın. Seni bir türlü mutlu etmeyen ve intiharı düşündürten o adamdan ayrıl. İşini değiştir, yeni beceriler edin, kurslara git yani kısaca yaşam şeklini daha mutlu olacağın bir hale getir.

PDN Photo of the Day | “Woman and Train, Providence, Rhode Island ...

8. Eğer yaşın henüz gençse insan karakterinin ve duygularının oturması için zamana ihtiyaç duyulduğunu biliyor musun?

Bazı kişiler gençlik döneminde gözü pektir, ne ölmekten korkarlar ne de başlarına bir şey gelmesinden. Delikanlı tabiri tam da bu hali ifade etmektedir galiba. Halbuki yaşlandıkça kötü çıkan bir tahlil sonucu bile yüzünüzü soldurmaya ödünüzü koparmaya yeter. Peki neden? Çünkü yaş ilerledikçe hayatın kıyameti daha iyi anlaşılır, karakter oturduğu için üzülünen şeylerin ne kadar saçma ve küçük olduğunun farkına varılır.

mutlu insan | Fotoğraf Albümleri | Resim Galerisi | Resimleri

9. Bu düşünceden kurtulmak için profesyonel yardım aldın mı?

Bazen kimi zorlukları kendi başımıza atlatacak kadar güçlü değilizdir. Bu durumda yardım almak, bizden daha bilgili olan kişilerin deneyimlerinden yararlanmak en iyi olabilir. Psikiyatra gitmekten korkmayın ve ona tüm düşüncelerinizi çekinmeden anlatın. Kimi zaman başkalarının önerilerini bizim ufkumuzu alabildiğince genişletebilmektedir.

tumblr_inline_npzclwzLXn1sabqwz_1280

10. Gerçekten ölüme hazır mısın?

Ölmek yerine yaşamanın değerini bilmek, dolu dolu, güzel ve verimli bir hayat sürdükten sonra gözü arkada kalmadan son nefesini vermek, her şeyi yarım bırakıp, alelacele gitmekten elbette daha iyidir. Kendine ciddi bir şekilde sor ölüme hazır mısın ya da yaşadığın acılar seni buna hazırmışsın gibi mi hissettiriyor? Unutma yaşam güzel ve seni bekliyor. Sadece ona karşı olan bakış açını değiştir.

Life is Beautiful II by AnjaRoehrich on DeviantArt

 

 
PAYLAŞ