İhtimali Çok Düşük Olmasına Rağmen Ölmekten Korktuğumuz 7 Şey

579

İngilterede yapılan bir araştırma Dünya üzerinde herhangi bir insanın belirli bir nedenden ölme olasılıklarını hesaplamış. Ülkemizde bazı oranların ortalamanın çok üzerinde olduğunu kabul ederek yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bu yazının amacı “her an ölebilirsiniz, etrafınızda ölmenize neden olacak çok şey var” değil, aksine “korktuğunuz şeylerin başınıza gelme ihtimali çok düşük” diyebilmektir.

1Uçak kazasında ölmek

Syfy Developing High-Concept Plane Crash Drama - The Next LOST ...Belki de en yaygın korkulardan bir tanesi uçak korkusudur. Uçağın düşmesi her ne kadar çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da başa geldiğinde kurtulma ihtimali çok düşük olduğundan insanlar tedirgin olmaktadır. Rahmetli Kemal Sunal’ın da uçak fobisi yüzünden hayatını kaybettiği söylenir. Oysa ki Dünya üzerindeki herhangi bir insanın uçak kazasından hayatını kaybetme ihtimali 11 milyonda birdir.

2Lunaparkta ölmek

Fatal Roller Coaster Accident at Japan's Expoland - Theme Park ReviewLunaparklarda birbirinden korkunç cihazlar vardır. Kimisi sizi baş aşağı çevirerek beyninize kan gitmesini sağlar, kimisi sizi oradan oraya savurur. Bu aletlere binmek için sıra bekleyen bir çok kişi kendisini “bak herkes biniyor tehlikeli bir şey olsa binmezlerdi” diye avutuyor olmasına rağmen içten içe “ben şanssızım, bir kaza çıkacaksa kedin benim başıma gelir” diye bir ses duyduğunu da kimse inkar edemez. Lunaparklarda bir kaza sonucunda hayatınızı kaybetme olasılığınız 300 milyonda birdir.

3Yataktan düşerek ölmek

Interesting facts you didn't know: Be careful not to fall off the bedKüçükken hatırlıyorum da acaba yataktan düşersem canım acır mı diye merak edip kendimi yataktan aşağıda salmıştım. Kontrollü düştüğüm için pek canım acımamıştı ancak düşme durumunuza göre ölüm ile sonuçlanabilecek bir durumdur. Özellikle dönmeye yeni başlayan çocukların yatakta yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Dünya üzerinde yataktan düşerek ölme olasılığı 2 milyonda birdir. (Uçak kazasından ölme olasılığının 5,5 katı)

4Yılan sokması sonucu ölmek

Flickriver: Most interesting photos from Snake Bite poolÖzellikle büyük şehirlerde insan dışında (ağaç dahil) pek bir canlı bırakmayıp her yeri beton ile kapladığımız için bu oran pek yüksek değil. Dünyadaki yılan sokması sonucunda ölme istatistiğini yükselden şey de Hindistan’daki vakalar. Zaten yılan gördüğümüz yok, görsek de arkamıza bakmadan kaçarız o yüzden pek de korkulacak bir durum değil. Dünya üzerinde yılan sokması sonucu ölme ihtimali (Hindistan’ın katkılarıyla) 3,5 milyonda bir.

5Köpek balığı saldırısında ölmek

JawsJaws filmini izledik izleyeli nerede dalgalı bir deniz görsek dalga ile beraber bir köpek balığının gelip bacağımızı kırtlatacağını düşünüyoruz. Ne pis bir filmmiş arkadaş bir neslin bilinç altını etkiledi. Hatta küçükken yatağımın sandal olduğunu zannettiğimi ve yere basmaktan korktuğumu bile hatırlarım. Köpek balıkları zaten genellikle okyanusa kıyısı olan yerlerde görülüyor o yüzden fazla tırsmanın anlamı yok. Ama gel de onu bilinç altıma anlat işte. Neyse… Ne diyoduk? Dünya üzerinde köpek balığı saldırısı sonucunda ölme ihtimali 300 milyonda birdir. (Onlar da filmi izleyen köpek balıklarının gaza gelmesi sonucu olmuştur kesin.)

6Tren kazasında ölmek

41 Kişinin Öldüğü Hızlandırılmış Tren Kazasında Birinci Makiniste ...Tren hem konforlu hem de güvenli bir ulaşım aracıdır. Hızlandırılmış tren kazasından sonra insanların temkinli yaklaştığı raylı sistem, her şeye rağmen otobüs yolculuğundan daha güvenlidir. Dünya üzerinde tren kazasından ölme oranı 500 binde birdir. Ben şahsen bu oranı da Hindistan gibi trene doluşan halkların arttırdığını düşünüyorum.

7Yıldım düşmesi sonucu ölmek

Yıldırım Düşmesi | iki defa üzerine yıldırım düşen adam | Yıldırım ...

Yağmurlu havalar da ıslanmak bir yere kadar kabul edilebilir. Ancak yıldırım sesleri insan da bir korku panik yaratmaya başlar. Koşuyorsak adımlarımız hızlanır ve ağaç altlarından, direk diplerinden geçmeyiz ve yolumuzu değiştiririz. Dünya üzerinde yıldırım düşmesi sonucu ölme ihtimalimiz ise 600 binde birmiş. Tabi bu oran sizin korkularınızın yersiz olduğu anlamı taşır mı orasını bilemem.

Gelin görün ki önemli olan ölmek değil ölüm sonrası için hazırlıklı olmaktır. Tabi ki tedbir almakta fayda var ama eceliniz geldiyse kafanıza hindistan cevizi düşerek de ölebilirsiniz. Gülmeyin; Dünya üzerinde her yıl 150 kişi kafasına hindistan cevizi düştüğü için hayatını kaybediyor.

 
PAYLAŞ