Dünyanın En Feci Trafiğe Sahip 10 Şehri

451

Dünya nüfusu arttıkça trafik sıkışıklığı en büyük sorunlardan biri haline geliyor. Özellikle büyük şehirlerde insan sayısının yanı sıra artan araba sayısı bu durumu tetikliyor. Her gün binlerce insan trafikte vakit kaybediyor. Son yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük şehirleri hatta metropolleri olarak gösterilen noktalarda trafik büyük bir sorun teşkil ediyor. Dünyaca ünlü navigasyon şirketlerinin sunduğu raporlara göre aralarında ülkemizden İstanbul’unda bulunduğu en sıkışık trafiğe sahip şehirleri sizler için derledik.

1. Brezilya – Rio De Janerio

Trafiği en sıkışık şehir dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi Rio De Janerio oluyor. Ciddi anlamda ülkenin kilit noktalarından olan kentte araçla bir noktadan bir noktaya ulaşmak kâbus diyebiliriz. Ortalama sürücüler bir yıl içerisinde 99 saatlerini sıkışık trafikte kaybediyorlar.

2. Polonya – Varşova

Polonya – Varşova

Varşova ülkenin en işlek noktalarından birisidir. Başkent olmasının verdiği etkiyle trafik sıkışıklığının kilit noktalarından biri haline gelmiş. Sürücülerin ortalama 96 saatini çalan trafik sıkışıklığı bazen katlanılması zor bir çile haline dönüşebiliyor. Özellikle çok turist çekmesinin buna katkısı da büyük. Yerel halkın yanı sıra birde araçlarıyla ülkeyi ziyarete gelen turistlerin eklenmesi trafiğin boyutunu daha da arttırıyor.

3. Brezilya – Sao Paulo

Brezilya – Sao Paulo

Brezilya denildiğinde akla ilk gelen efsanevi şehrin toplam nüfusu 11 milyon civarında. Ancak bazen oluşan trafik sıkışıklığının uzunluğu 180 kilometreyi bulabiliyor. Trafik sıkışıklığı konusunda dünya devleriyle kapışan kentin bu konudaki rekoruysa 295 kilometre uzunluğunda bir tıkanıklık. Sao Paulo trafik sıkışıklığında o kadar felaket bir şehir ki helikopter taşımacılığı taksi kadar sık kullanılıyor.

4. Fransa – Paris

Fransa – Paris

Fransa’nın kalbi diyebileceğimiz Paris’te trafik en büyük sorun denilebilir. Çünkü harika bir mimariye sahip olan, zengin mutfağı ve kibar insanlarıyla Paris insanları kendisine çekmeyi başarıyor. Ancak trafik konusunda yaşanılan problemler her yıl Paris halkının yaklaşık olarak 4 gününe mâl oluyor. Şehrin estetiğinden dolayı yeni yolların yapılmaması yeni trafik yükünü kaldıramamasına sebep oluyor. Ama yine de Paris dört dörtlük bir şehir.

5. Japonya – Tokyo

Japonya-tokyo

Dünyanın en büyük şehri olarak kabul edilen Tokyo trafik konusunda da oldukça iddialı gözüküyor. Şehirde olası bir trafik sıkışıklığında müdahale edilmesi için 24 saat görev yapan kontrol merkezleri var. Sıkışıklığın büyük boyutlara gelmemesi için trafik ışıklarının akışını ayarlıyorlar. Düşünün ki 24 saat boyunca her an trafik sıkışıklığı olabilme ihtimaliyle karşı karşıyasınız.

6. ABD – Los Angeles

ABD – Los Angeles

Dünyanın en kötü trafiği denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden biriside Los Angeles olmuştur. Şehir şüphesiz dünyanın kırılma noktalarından birisi haline gelmiştir. Birçok otoban, çevre yolu, tünel ve viyadük kurulmasına rağmen olası trafik sıkışıklıkları engellenememektedir. Alınan tüm önlemler sürekli artış gösteren trafikle doğru orantılı olarak artmaktadır.

7. İngiltere – Londra

İngiltere – Londra

İngiltere’nin en işlek şehirlerinden birisi Londra’dır. Bir dönem Asya ile Avrupa arasında geçiş köprüsü olarak görülmüştür. Ancak Londra’da yaşanan trafik sıkışıklığının asıl sebebi şehrin tarihsel dokuya sahip olmasıdır. Bu dokunun korunmasından dolayı yeni yollar ve daha fazla aracı kaldırabilecek alternatifler yapılamamaktadır. Eski yollarda yeni nesil araçların çokluğu olası trafik problemlerinin başlangıcını oluşturuyor.

8. ABD – New York

ABD – New York

Amerika’da trafik sorununun en şiddetli olarak yaşandığı 3 şehir arasında yer alıyor. New York alan itibariyle çok geniş bir haritaya yayılmış durumda. Dolayısıyla herhangi bir trafik sorunu yaşanması muhtemeller dahilinde gözükmüyordu. Ancak şehirde yaşayanların refah seviyesinin yüksek olmasından dolayı herkesin araba sahibi olması bu sorunu beraberinde getirdi. Üzerine birde turistik dolaşımlar eklendiğinde dünyanın en sıkışık trafiğe sahip 10 şehri arasına giriş yapıyor.

9. ABD – Mexico City

ABD – Mexico City

Mexico City trafik sorunlarıyla oldukça sık gündeme geliyor. Hatta trafiğe çıkacak araç sayısının kısıtlandığı şehir olarak fazlasıyla haberlere konu olmayı başarmıştı. Ciddi anlamda bir araba sayısına ulaşılmasının yanında bu yoğunluğu taşıyamayan yollarla Mexico City dünyanın en yoğun trafik sıkışıklıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Söz konusu düzenlemelerle belirli günlerde belirli sayıda araç trafikte bulunabiliyor.

10. Türkiye – İstanbul

Türkiye – İstanbul

İstanbul, Türkiye’nin kalbi diyebiliriz. Metropol düzeyindeki şehrin belki en büyük sorunlarının başında trafik geliyor. Dünyanın en feci trafiğine sahip şehirleri listesinde zirveye oynayan şehirde her yıl ortalama 110 saat trafikte kaybediliyor. Ortalama her insan 4.5 gününü trafik sıkışıklığında bekleyerek harcıyor. İstanbul’a bitmeyen talep, her gün yoğunlaşan nüfus, dışarıdan aldığı göç ve turist kafileleriyle günün her saati trafik yoğunluğuna şahit olabilirsiniz. Standart yollarının yetersiz kaldığı, sürekli olarak yeni ve kullanışlı otoyolların inşa edildiği şehirde henüz merkez noktalardaki tıkanmalar engellenebilmiş değil.

 
PAYLAŞ